
de inspecteur
Hoe lang kan je wijn en bier bewaren?
vr 23 dec. - 8:37

Een vervaldatum op wijn?
Ik vond tijdens de wijnfestivals flessen wijn in de supermarkt waarop een bewaartijd stond vermeld van 2 jaar. Maar de wijn werd gebotteld in 2012 en in 2013 ... Is die wijn dan vervallen?
Het was al slechte wijn!
Nee, vervallen is die niet, maar volgens de sommelier koop je in de supermarkt meestal geen bewaarwijn. Je drinkt die dus best nog binnen het jaar leeg. Die bewaartijd is waarschijnlijk op de flessen gezet door de wijnmakers om zichzelf in te dekken. Hun wijn was waarschijnlijk al niet van de beste kwaliteit toen die in de fles ging. Als jij dan die fles ontkurkt en je vindt de wijn niet lekker, dan ga je misschien het etiket van naderbij bestuderen. Zo zie je dan dat je eigenlijk 'vervallen' wijn aan het drinken bent. Zo zou je jezelf nog de schuld geven omdat je de wijn niet eerder opdronk.
En wat met bier?
Dat is een ander verhaal. Als blond bier over datum is, dan gaat de smaak enorm geëvolueerd zijn. De typische hoppigheid en bitterheid gaan bijvoorbeeld verdwenen zijn. Ook de kleur zal veranderd zijn. Niet meer zo licht, eerder amberkleurig. Er zal een maderisatieproces optreden. De smaak zal nog het best te vergelijken zijn met die van droge sherry, het bier zal een soort notenkarakter hebben gekregen. Het gist schenk je beter niet mee uit!
Bruin bier
Donkere bieren bevatten veel meer zuren en zijn te vergelijken met een fles rode wijn. Beter houdbaar dus en beter bestand tegen de tand des tijds.