Abdij van Park in Heverlee brouwt weer bier
di 3 sep. - 0:21

Renovatie
De abdij van Park in Hevelee is één van de best bewaarde abdijcomplexen ter wereld. En om dat zo te houden zijn er al jaren renovatiewerken aan de gang. De stad Leuven heeft de hele abdijsite in erfpacht en laat alles op een authentieke manier herstellen. Voor de meeste gerestaureerde delen is er ook een duidelijk functie. Zo is er op de site een museum, een streeproductenwinkel, een boederij, een watermolen en een verblijf voor buitenlandse priesterstudenten. Ook enkele organisaties hebben er hun intrek genomen. Maar een brouwerij ontbrak nog.
Brouwerij: terug van weggeweest
Tot 1820 werd er bier gebrouwen in de abdij. Maar de brouwerij sloot en de hele inboedel werd als oud ijzer verkocht. Een tiental jaar geleden vroeg brouwer Joris Brams, die opgroeide vlak naast de abdij, zich af waarom er geen bier werd gebrouwen. In samenspraak met de abdij bracht hij Heverlee-bier op de markt, enkel bestemd voor het buitenland. Dat zorgde voor extra inkomsten voor de abdij. In 2017 beslisten pater Filip en brouwer Joris om voor een eigen brouwerij te gaan: de Braxatorum Parcensis.

Bijna drie jaar later is de kleine brouwerij klaar. Ze staat op de plaats waar ook de historische brouwerij stond. Het is een hypermoderne microbrouwinstallatie op groene stroom, met Leuvens stadswater van onder de grond van de abdij, gemalen mout uit de abdijmolen en zomergerst. De brouwerij werkt geluidsloos om de stilte van de natuur en het religieuze leven niet te verstoren.
Droom
Brouwer Joris Brams ziet een droom in vervulling gaan. Hij verdiende zijn brouwstrepen al bij Alken-Maes en leidde meer dan 100 brouwerijen. In de brouwerij van de abdij van Park wil hij zo authentiek mogelijk werken. Per brouwbeurt zullen maar 3000 flesjes kunnen gevuld worden. De kans dat die flesjes snel op zullen zijn, is groot gezien de reputatie van Brams, de populariteit van de abdij en de steun van de bierbroers Panneels uit Eizeringen. Zij brengen in hun café 'In de verzekering tegen de grote dorst' heel wat bieren aan de man.
Virtuele rondleiding
De nieuwe brouwerij en het eerste bier worden meteen ook gepromoot via sociale media. Op de achterkant van de flesjes en de kruikjes van 1 liter kan je via een Qr-code een virtuele rondleiding in de abdij en de geschiedenis ervan krijgen.

Het eerste bier heet Libertus, naar abt Libertus de Paepe die de abdij leidde van 1648 tot 1682. Later volgen andere bieren per seizoen en met telkens een andere naam. In elk geval geldt de spreuk van de abdij "Ne Quid Nimis" ook voor hun bieren. Alles met mate. Niets in overvloed. De bieren zijn enkel ter plaatse of lokaal te koop. Op zaterdag 7 september kan je voor één keer komen kijken in de brouwerij zelf.
