
radio2 middag in antwerpen
Bijna geen priesters meer in bisdom Antwerpen
do 4 mei - 7:46

Het katholiek blad Kerk+Leven heeft berekend dat op tien jaar tijd het aantal actieve priesters zal halveren. Met actief bedoelen ze jonger dan 70 jaar. In heel Vlaanderen zouden er in 2030 nog 237 priesters zijn. Het bisdom Antwerpen staat er het slechtst voor. Van 56 priesters in 2020 zouden er in 2030 nog maar 33 overblijven.
Jef Barzin is priester in 13 Antwerpse parochies. Hij heeft de handen dus meer dan vol. 'Maar ik kan een beroep doen op veel enthousiaste vrijwilligers en diakens,' zegt ie. Zij mogen natuurlijk geen eucharistieviering doen, want daarvoor moet je een gewijde priester zijn. 'We streven ernaar om elke zondag in minstens 1 kerk een eucharistieviering te doen. De helpers kunnen op andere momenten en plaatsen gebedsdiensten leiden. Dat doen pijn aan het hart. Maar tegelijk stel ik vast dat veel mensen priesterlijke taken op zich willen nemen. En het doet deugd om zo te kunnen samenwerken.'
Volgens Jef Barzin moet de kerk inderdaad evolueren. Er is sprake van gehuwde priesters en een grotere rol voor vrouwen, maar dat zal niet genoeg zijn om meer priesterroepingen te krijgen volgens Jef. Hij stelt vast dat er een grote behoefte is aan verdieping in onze maatschappij.