Ga naar hoofdinhoud

Luister Live

Programma's

Select

Podcasts

Doe mee

Ik lees graag uit

  • Antwerpen

mis niets!

radio2 top2000

winwin

aha

radio2 stelt voor

test je kennis

Dikste kastanjeboom van het land staat in Vinderhoute

vr 4 okt. - 3:03

De dikste kastanjeboom van België staat in onze provincie. Het is een boom met een stamomtrek van maar liefst 9,2 meter, en hij staat in de dreef aan het Kasteel Schouwbroek in Vinderhoute bij Lievegem.
© Foto: Filip Vandenbossche

In Vinderhoute staat de dikste tamme kastanje van het land. Zijn stam omtrek is maar liefst 9,2 meter. Alleen heel oude bomen worden zo dik. Het exemplaar in Vinderhoute zal ongeveer 450 tot 500 jaar oud zijn, wat zowat het maximum is. Boswachter en natuurfotograaf Filip Vandenbossche fotografeerde de reus voor een tentoonstelling.

Niet toevallig in een park

Dat de dikste kastanjeboom in een park staat en niet zomaar in een bos is normaal, vertelt hij. "In bosgebied worden bomen sneller gekapt en in parkgebieden krijgen bomen de tijd om te groeien en worden ze ook goed verzorgd. In dit specifieke park, het schitterende park van het kasteeldomein Schouwbroek, is er al activiteit vanaf de zeventiende eeuw en werden de bomen gekoesterd door de plaatselijke bevolking."

Bron van diversiteit

Een dergelijke oude en dikke kastanjeboom heeft een heel typisch uiterlijk. De stam heeft een gedraaide vorm, de kruin is vaak al wat uitgedund en hij groeit veel trager. Vaak vertoont de stam ook al holtes en die trekken heel wat dieren aan. "Zo'n boom is een rijke bron van biodiversiteit", zegt Filip Vandenbossche.

Dikste kastanje maar niet dikste boom

De kastanjeboom in Vinderhoute is de dikste tamme kastanje van het land, maar de dikste boom is hij niet. Dat is een eik die in de provincie Namen staat en ongeveer 900 jaar oud is. Lange tijd stond hij wel tweede in de ranglijst van dikste bomen, maar sinds kort is hij enkele plaatsjes gezakt. Enkele mammoetbomen of sequoia's hebben hem van die tweede plaats verdrongen. Die mammoetbomen, een van oorsprong Amerikaanse soort, kunnen nog veel dikker worden.

Meer zoals dit...

Blijf op de hoogte

Niets missen van radio2? Schrijf je in op de nieuwsbrief en volg ons op facebook en instagram!

Volg ons op
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jobs

Privacy

Gebruiksvoorwaarden

Heb je een vraag?

Contact

Wedstrijdreglement

Logo UitInVlaanderenLogo Cim Internet