
radio2 wijs
Heimwee op reis: "Na drie dagen wil ik naar huis"
ma 27 mrt. - 1:26

Enorme heimwee
Radio2-collega Iris Van Hoof gaat af en toe op reis, maar heeft enorme last van heimwee. “Soms heb ik het echt heel moeilijk en begin ik gewoon te wenen. Wanneer ik erover spreek met mijn reisgenoten, voelen ze zich vaak beledigd. ‘Het is toch gezellig’, zeggen ze dan, maar daar gaat het niet over. Het is echt moeilijk uit te leggen. Ik moet gewoon thuis zijn! Dat verlangen is zo groot.”
“Ik heb er vooral 's avonds last van. De drukke dag is voorbij en er is niets meer te doen. Dan begint het piekeren, niet kunnen eten, niet kunnen slapen. Het kan ook wel snel terug over zijn. Ik kan gaan slapen met een slecht gevoel en de volgende ochtend sta ik op en ben ik kei gelukkig dat ik op reis ben.”
“Mijn dochter Mona heeft het gevoel geërfd van mij. We zijn onlangs twee weken naar Italië gegaan, en ze had het heel moeilijk. Ik ook, maar ik ken dat gevoel al zo lang. Het zijn gevoelens die je overvallen en je kan er niets rationeels van maken. Je wil gewoon naar huis.”
Angst voor verre reizen
Filip reist ook niet graag, maar bij hem gaat het nog een stapje verder. Hij heeft echte reis-angst. “Ik heb echt veel angst om te reizen. Het is een opdracht voor mij. Het is als een groot zwart monster dat naar mij kijkt. De afstand maakt het voor mij echt moeilijk. Ik probeer mijn gezin altijd te overtuigen om naar buurlanden op vakantie te gaan. Ik vind het best erg, want ik doe mijn gezin te kort en door die stress ben ik ook niet het leukste gezelschap op reis.”
Het is heel raar, want ik heb echt al veel mooie herinneringen aan mijn reizen. Maar als ik daar ben, kan ik maar aan één ding denken: was ik maar thuis.
“Je kan het niet uitleggen aan de mensen. Er is een groot onbegrip. Als ik het probeer te vertellen, krijg ik het antwoord dat ik me erover moet zetten of mijn blik moet verruimen. Ze willen me overtuigen dat het leuk is, maar ze snappen niet wat dit bij mij teweegbrengt. Gevolg: ik spreek er niet meer over.”
Angst voedt angst
Therapeut Marieke Impens van The Human Link herkent het verhaal van Filip. “Hij is zeker niet de enige. We zijn als mensen automatisch angstig voor het onbekende en kunnen niet goed tegen onvoorspelbaarheid. Hoe vaker je op reis gaat, hoe voorspelbaarder het wordt. Het kan dat je niet graag reist, maar daarom ben je niet per se angstig. Sommige mensen zijn gewoon nieuwsgieriger dan anderen.”
“Als het gevoel je beperkt als persoon en je tegenhoudt, is het angst. Je jezelf de vraag stellen of je het gevoel graag zou willen afzetten of niet. Je kan er enkel mee aan de slag gaan als je gemotiveerd bent. Waarom zou je ervan af willen en zou het je leven naar een hoger niveau tillen? Je moet het voor jezelf doen, niet voor je omgeving.”
“Veel mensen hebben angst voor het gevoel zelf. Ze willen dat gevoel niet hebben en de makkelijkste manier om het niet te voelen, is door het uit de weg te gaan. Dan beperk je jezelf in het leven. Angst voor het gevoel, maakt het nog erger. Mensen zonder fobie, kennen het gevoel van angstig zijn ook, maar zij vinden het geen last. Dat is het verschil.”
Wanneer je iets voelt dat je niet wilt voelen en je probeert et weg te duwen, wordt het alleen maar groter
“Tijdens een angstbegeleiding, leer je hoe je met een angstgevoel kunt omgaan. Er wordt dus angst uitgelokt. Wanneer je het gevoel kan leren aanvaarden, geef je jezelf de vrijheid om ook andere prikkels binnen te laten komen en misschien je focus te verleggen.”