
de inspecteur
Help! Er staat m-commerce op mijn factuur
di 1 mrt. - 7:20

Het begrip m-commerce staat voor mobile commerce. Het is de mobiele variant van e-commerce: via je smartphone doe je een kleine online-betaling en de afrekening staat dan op je telecomfactuur. Handig maar niet elke m-commerce dienst is onschuldig.
Goeie m-commerce:
Betalen via je smartphone is een relatief nieuwe technologie maar ondertussen zijn er al heel wat toepassingen. Google gebruikt m-commerce vb. voor betalingen in de app store. Parkeren via een app, is ook een mooi vb. De parkeertijd wordt dan online berekend. Maar je kan ook meldingen krijgen voor afspraken of nieuwsberichten ontvangen die betalend zijn.
Voor alle duidelijkheid: m-commerce is niet hetzelfde als premium sms. Je betaalt niet voor een sms-bericht, wel voor een online dienst. Al kan het wel zijn dat je van die m-commerce dienst een sms-bericht krijgt om je te doen herinneren aan je parkeertijd of een afspraak.
Slechte m-commerce:
Veel m-commerce diensten ontstaan om ons leven makkelijker te maken. Maar er zijn ook een pak diensten die er op uit zijn om je geld af te troggelen. Sommige bedrijven die een online dienst aanbieden (zoals spelletjes of quizzen of iets anders) lokken klanten op een agressieve manier. Ze bedenken strategieën zodat klanten onbewust een betaling of een abonnement activeren.
Die onbewuste betalingen gebeuren bijvoorbeeld wanneer je allerlei venstertjes moet wegklikken voordat je een filmpje kan bekijken. In die venstertjes staat cruciale informatie over bijkomende kosten maar die lees je niet altijd. Voor je het weet, staat er een betalende dienst voor derden op je telecomfactuur.
Proximus is slechtste leerling van de klas:
Vooral klanten van Proximus hebben last van ongewenste m-commerce diensten. Proximus is met voorsprong de provider die het grootste aantal m-commerce diensten aanbiedt.
Luc Tuerlinckx, de ombudsman voor telecom, vindt dat het bedrijf te weinig doet om klanten die klachten hebben over m-commerce te helpen. "De facturen van Proximus zijn niet transparant genoeg en de klantendienst kan daarbij niet helpen."
Jan Margot, de woordvoerder van Proximus, geeft toe dat er in het verleden problemen waren rond m-commerce maar ondertussen is alles onder controle: "De medewerkers van de klantendienst hebben een speciale training gekregen om de klachten rond m-commerce op de juiste manier af te handelen. Klanten kunnen elke klacht signaleren en wij zetten hen op weg om bij de juiste dienstverstrekker te gaan klagen. Maar als die ten onrechte weigert om de klant terug te betalen, dan zal Proximus de klanten zelf vergoeden." Volgens Margot heeft Proximus de malafide m-commerce diensten ondertussen geblokkeerd.