Ga naar hoofdinhoud

Luister Live

Programma's

Select

Podcasts

Doe mee

Ik lees graag uit

  • Antwerpen

mis niets!

radio2 top30

winwin

aha

radio2 stelt voor

test je kennis

Afbeelding van het programma: de inspecteur

de inspecteur

Kan je rijk worden dankzij je postzegelverzameling?

vr 10 okt. - 6:10

Een spaarboekje brengt maar weinig op en beleggen in aandelen is ook niet voor iedereen. Is dit het moment om je verzameling postzegels, oude munten of sigarenbandjes te verkopen?

Wanneer verkopen?

Volgens postzegelexpert Bart Van Acker is het simpel: het moment waarop de verzameling voor jou geen waarde meer heeft, is het moment om te verkopen. Alleen, de typische verzamelingen halen geen hoge prijzen meer. Er wordt nu eenmaal veel minder verzameld dan vroeger. Vooral omdat de jeugd er niet meer aan meedoet, op een kortstondige hype na. Denk maar aan prentjes van supermarkten of voetbalstickers.

Tegelijk zijn er ook wel mensen die hun verzameling willen vervolledigen. Dat leidt tot een ironische situatie: de gewone stukken zijn relatief weinig waard, maar topstukken waren nooit zo gegeerd als vandaag.

Heb ik een waardevolle zegel in huis?

Wil je zeker zijn of je postzegels iets waard zijn? Laat ze zien aan een schatter. De kans is groot dat hij slecht nieuws heeft, maar zet je verzameling zeker niet zomaar bij het oud papier. Wie weet heb je met enkele stukken geluk! Vaak is een gebruikte oude zegel veel meer waard als de originele brief of kaart er nog aan vast hangt. Niet afweken dus!

Verwacht niet veel van zo’n schatting als je vooral zegels hebt vanaf de jaren 40. Wie bijvoorbeeld een maagdelijke collectie van alle zegels van de Post heeft van 1960 tot 2000, zal vandaag maar zo’n derde van de aankoopprijs meer terugkrijgen. Vanaf 2000 was de oplage iets kleiner: die zegels leveren zowat de helft van de prijs op, maar dan nog valt dat serieus tegen.

Wellicht heb je aan je ongestempelde zegels nog het meest als je er gewoon brieven mee frankeert. Dat mag met alle zegels die na 2 oktober 1961 werden uitgegeven. Je hoeft alleen het huidige euro-tarief (voor een zegel aangekocht per stuk) te vermenigvuldigen met 40,3399. Die waarde in Belgische Frank kleef je dan op de zending.

En mijn andere verzamelingen?

Het zit alvast niet mee voor de verzamelaars van telefoonkaarten en sigarenbandjes: geen kat wil ze nog. Met champagnekurken zal het volgens Bart Van Acker waarschijnlijk dezelfde kant opgaan. Aan oude postkaarten kan je wel nog iets verdienen. Er zijn nogal wat nieuwe verzamelaars die soms veel geld neertellen voor kaarten van hun dorp of straat. Maar vaak leggen ze geen grote verzamelingen aan, dus valt de markt toch wat tegen.

Misschien heb je nog wat chromo’s liggen? De prentjes van bij de chocolade of bijvoorbeeld de Liebig-producten. Die laatste kunnen best wel wat waard zijn als ze dateren van omstreeks 1900. Je herkent ze aan de pot kruiden in de tekening op de voorkant. Hoe groter de afgebeelde pot, hoe hoger de waarde.

Eén ding is duidelijk: van verzamelen word je niet altijd rijk. Maar je hebt er (hopelijk) wel veel plezier aan beleefd!

Meer zoals dit...

Blijf op de hoogte

Niets missen van radio2? Schrijf je in op de nieuwsbrief en volg ons op facebook en instagram!

Volg ons op
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jobs

Privacy

Gebruiksvoorwaarden

Heb je een vraag?

Contact

Wedstrijdreglement

Logo UitInVlaanderenLogo Cim Internet