radio2 zintuigen
Liesbeth Van Impe: "Chemo geeft je het gevoel dat je in een ander huis bent gaan wonen"
di 31 jan. - 11:16

Zware chemo heeft een enorme impact op je lichaam in het algemeen en je zintuigen in het bijzonder. "Het verandert je smaak, je reukzin. Je eigen lichaam, bijvoorbeeld, ruikt helemaal anders dan anders. Ook voelen voelt anders. Wrijven over je eigen huid voelt anders aan dan 'normaal'. En ook al komt na de chemo alles terug - het kan wel even duren - toch blijft het een heel vreemde ervaring. Alsof je tijdelijk in een ander huis bent gaan wonen."
Te warm strand
"Zoals veel mensen uit ervaring weten, heeft chemo ook invloed op je huid. Je blijft maar als een gek zalfjes smeren om je huid niet te laten uitdrogen. En dan zijn er ook nog de tintelingen. Dat kan in je vingers zijn, maar ik had het heel hard op mijn voetzolen. Dat heeft een hele tijd geduurd, ook lang nadat de chemo was beëindigd. Tot twee jaar later werd ik bij elke stap herinnerd aan het feit dat ik chemo had gekregen, dat ik kanker had gehad. Niet dat het echt pijn deed. Je kan het vergelijken met op blote voeten over een té warm strand lopen. Niet echt pijnlijk, wel heel onaangenaam."
Je geeft dingen af waarvan je niet eens wist dat je ze kon afgeven.
Moe, moe, moe, moe, ...
"Tijdens de lichtere chemo ben ik grotendeels blijven werken, maar tijdens de zware chemo was het echt niet meer te doen. Ik had last van bloedarmoede, ik kon echt niets meer. En niet alleen fysiek. Want op dat fysieke aspect ben je mentaal voorbereid. Je kan begrijpen dat je de trap niet op kan omdat je vermoeid bent. Maar het gaat ook over interesse opbrengen voor iets. Voor het plot van een Netflix reeks, bijvoorbeeld. Zelfs dat was te veel gevraagd, zelfs daarvoor had ik de energie niet meer."
Njam
"Het woord 'moe' krijgt een totaal nieuwe betekenis. In mijn boek 'Chemo is de beste dag' geef ik 15 betekenissen van het woord 'moe' voor kankerpatiënten. Want 'moe' van chemo heeft echt niets te maken met 'moe' na een avondje stappen. Het enige wat je nog kan, is in de zetel zitten. Ik keek heel veel naar Njam tv. Je moet daar niet veel bij nadenken. Er is geen plot dat je moet volgen. En ik wist dat het ergste van de chemo voorbij was als ik de afstandsbediening begon te zoeken om toch eens te zappen. De interesse voor en de betrokkenheid bij de wereld kwam terug. Je geeft dingen af waarvan je niet eens wist dat je ze kon afgeven."