Ga naar hoofdinhoud

Luister Live

Programma's

Select

Podcasts

Doe mee

Ik lees graag uit

  • Antwerpen

mis niets!

radio2 top30

winwin

aha

radio2 stelt voor

test je kennis

Afbeelding van het programma: de madammen

de madammen

Seks voor geld: "In de middeleeuwen was Vlaanderen tot in het buitenland gekend om zijn goeie bordelen en sekswerkers"

do 5 mei - 10:14

Er zit een hele geschiedenis achter de vrouwen van plezier. Die Belgische geschiedenis van de prostitutie is nu onderzocht. En er was veel op te zoeken, want er is met drie auteurs gewerkt aan het boek 'Seks voor Geld'. Eén van de auteurs schoof aan bij De Madammen: Magaly Rodriguez Garcia.
© Radio 2

Magaly Rodriguez Garcia is Professor aan de KU Leuven, gespecialiseerd in de geschiedenis van prostitutie. “De hulporganisaties en de sekswerkers zelf hebben een voorkeur voor het woord ‘sekswerker’. Maar dat klinkt niet zo sexy. (lacht) Het is de politiek correcte term. In het Nederlands is het interessant, want het is een neutrale term. Wat wil zeggen dat de term ook geldt voor andere genders.”

Een fascinatie voor prostitutie

“Ik ben al sinds ik klein was, dat was toen nog in Equador, gefascineerd door prostitutie. Ik had een tante die in het milieu zat, al werd dat niet luidop gezegd. Het waren geruchten, want in zo’n vroom katholiek land wil prostitutie ook meteen zeggen dat je het verkeerde pad op gaat. Maar zo leerde ik het kennen.”

Ik had een tante die in het milieu zat, maar daar moest over gezwegen worden.

— Magaly Rodriguez Garcia is Professor aan de KU Leuven

Het oudste beroep ter wereld

Dat prostitutie het oudste beroep ter wereld is, is maar een cliché: “Dit komt door een verwarring van een kleitablet uit Mesopotamië, waarbij verwezen werd naar een alleenstaande vrouw die werkte in een taverne. Dat werd door de toenmalige kerk die deze tabletten probeerde te interpreteren, als prostitutie gezien. Een alleenstaande vrouw in een publieke plaats kon volgens hen alleen maar dat betekenen. Er zijn dus wel degelijk oudere beroepen: een dokter, de medicijnman, koks, kappers, …”

De auteurs van het boek ‘Seks voor Geld’ beginnen in het jaar 1200: “Wij beginnen in dat jaar omdat in deze contreien de steden toen begonnen, letterlijk rond een markt. Waar een markt is, is geld. Waar geld is, zijn mannen. En waar mannen zijn, is prostitutie. Verstedelijking is dus een belangrijke reden.”

Maar er is ook een andere reden: “Het was ook die periode waar we relatief veel bronmateriaal over vinden. Zowel van kerkelijke autoriteiten, als van publieke autoriteiten. Maar ook privé: dit gaat dan over bijvoorbeeld de boekhouding van bordelen. Deze zijn ongelofelijk rijk aan details: over kledij, over werknemers, …”

Huizen hadden toen nog geen stromend water. Dus mensen gingen zich wassen in een badhuis. En sommige badhuizen boden nog meer diensten aan…

— Magaly Rodriguez Garcia is Professor aan de KU Leuven

Seks als exportproduct

We waren heel goed in bordelen houden in de middeleeuwen: “Het was zelfs een soort van exportproduct. Vlaanderen was er tot in het buitenland voor bekend. Dat heeft te maken met het feit dat deze contreien op een route lagen met heel veel passage van handelaars.”

En, Vlaanderen was ook bekend om zijn ‘stoven’. "Huizen hadden toen nog geen stromend water. Dus mensen gingen zich wassen in een badhuis. En sommige badhuizen boden nog meer diensten aan… Je kreeg er ook een happy ending bij. Vele vrouwen maakten dus gretig gebruik van deze mannelijke markt. Daarom zijn reizigers, poëten en artiesten in historische documenten vol lof over de Vlaamse badhuizen en bordelen. We waren daar goed in!”

Het boek ‘Seks voor Geld’ is uitgegeven bij Prometheus, en is geschreven door Magaly Rodriguez Garcia, Elwin Hofman en Pieter Vanhees.

Meer zoals dit...

Blijf op de hoogte

Niets missen van radio2? Schrijf je in op de nieuwsbrief en volg ons op facebook en instagram!

Volg ons op
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jobs

Privacy

Gebruiksvoorwaarden

Heb je een vraag?

Contact

Wedstrijdreglement

Logo UitInVlaanderenLogo Cim Internet