Slangen in Meldert bij Hoegaarden
di 12 mrt. - 1:19

De slangen zitten vooral aan de bronnen van de Menebeek in Meldert. "Die bronnen zijn belangrijk omdat slangen leven van kikkers en dit is een ideaal jachtgebied voor hen," vertelt Pieter Abts van Natuurpunt. "De slangen die hier in Meldert leven zijn ringslangen. Je herkent ze aan een klein ringetje rond de nek. Er komen drie soorten voor in heel Vlaanderen: de adder, de gladde slang en de ringslang." Maar het is niet helemaal duidelijk hoe de ringslangen ooit in Meldert terechtgekomen zijn. "We vermoeden dat ze uit Wallonië komen, uit de Maasvallei en dat ze naar Vlaanderen opgeschoven zijn. Maar ze doen het hier goed en we zien ze meer en meer in Meldert."
Broedhoop
In het natuurgebied heeft Natuurpunt een hoop stro gelegd waar de slangen hun eieren kunnen leggen. "Dit noemen we een broedhoop. Slangen broeden hun eieren niet uit zoals vogels. Ze leggen hun eieren in maaisel of stro waar het warm wordt en de eitjes komen zo vanzelf uit. Het is nu nog te koud, maar als het warmer wordt gaan de slangen hun eitjes leggen, en tegen het einde van de zomer gaan die uitkomen."
Slang tegenkomen
Als je tijdens een wandeling een slang zou zien, heb je geluk volgens Pieter. "De kans dat je een slang ziet is heel klein want ze zijn heel schuw. Maar ze doen niks, ze zijn niet giftig. Ze hebben wel mechanismen om te ontsnappen aan roofdieren of mensen. Ze doen soms alsof ze dood zijn, soms blazen ze. Stel dat je ze toch zou vangen, dan laten ze hun lichaam 'leeglopen' en dat stinkt verschrikkelijk zodat je schrikt en ze meteen loslaat."