Truienaar verdachte in grootste kinderpornoproces ooit: "Trauma bij jonge slachtoffers heeft grote invloed op ontwikkeling"
vr 24 jan. - 7:18

Het Vertrouwenscentrum Kindermishandeling Limburg behandelt en begeleidt kinderen die het slachtoffer zijn van kindermishandeling. Ook kinderen die misbruikt of mishandeld worden door iemand in de directe omgeving, zoals in deze zaak het geval is, vangen zij op. "Wij behandelen voornamelijk zaken van interfamiliale kindermishandeling", zegt dokter Marleen Petermans.
Impact op jonge leeftijd
Wanneer een kind op zo'n jonge leeftijd misbruikt wordt heeft dat nog steeds een impact. "Veel mensen hebben de opvatting: hoe jonger, hoe minder schade. Dat is een foute opvatting", zegt Petermans. "Als kinderen heel erge trauma's meemaken op zeer jonge leeftijd heeft dat grote invloed op de ontwikkeling. Het gaat altijd gepaard met dreiging, en de impact bij kinderen is bijzonder groot."
Gevolgen
Zulke vormen van misbruik kunnen voor slachtoffers ook op latere leeftijd nog grote gevolgen hebben. "Alles heeft te maken met wat er gebeurt, wanneer het gebeurt en hoelang het gebeurt", vult Petermans aan. "Of de pleger een bekende is voor het kind en dat kind afhankelijk is van die pleger speelt ook een grote rol. Jonge slachtoffers zijn vaak heel angstig, schamen zich en hebben een gevoel van schuld. Dat kan later ook grote gevolgen hebben. Zo kunnen kinderen op langere termijn angststoornissen, depressies of gedragsproblemen ontwikkelen."
Het is zó belangrijk dat iedereen goed rond zich kijkt. Als er ergenseen vorm van kindermishandeling is,moeten we dat zo snel mogelijk aanpakken.
Trauma plaats geven
Toch geloven ze in het Vertrouwenscentrum dat herstel nog steeds mogelijk is. "Moesten we niet in herstel geloven, zouden we ook niet zo gedreven zijn om ermee aan de slag te gaan. Als we op tijd kunnen ingrijpen en aan de slag gaan, heeft dat een heel positieve invloed. We gaan het trauma nooit helemaal kunnen wegnemen, maar het kind leert wel z'n trauma plaatsen. Ook de omgeving moet dat trauma leren plaatsen zodat het kind zo gezond mogelijk verder kan ontwikkelen."
"Daarom is het heel belangrijk dat centra zoals de onze hun werk kunnen blijven doen", besluit de dokter. "We moeten werken rond het gezin én het kind, en dat is ook bij tweejarigen en zelfs bij baby's het geval. Het is ook zó belangrijk dat iedereen goed rond zich kijkt. Als er ergens mogelijk een vorm van kindermishandeling is, moeten we dat zo snel mogelijk aanpakken."
Wie met vragen zit over geweld of mis(be)handeling kan gratis en discreet terecht op het nummer 1712. Er is ook een website.