
de inspecteur
Opgepast: de Kids-ID is verplicht!
do 5 jun. - 6:00

De Kids-ID. Veel ouders hebben er al van gehoord, maar bijna niemand weet dat zo’n identiteitskaart echt verplicht is als je met je kinderen naar het buitenland wil. Slechts de helft van alle kinderen in België heeft zo’n Kids-ID.
Wie dus graag zorgeloos op zomervakantie wil vertrekken met de hele familie, die kan maar beter nu al zo’n identiteitskaart aanvragen.
Kids-ID
De Kids-ID is verplicht voor alle kinderen jonger dan twaalf jaar die binnen Europa met hun ouders willen reizen. Ga je dus naar Tenerife of Toscane deze zomer met het hele gezin? Dan heb je zo’n identiteitskaart nodig. Zeker als je met het vliegtuig op vakantie gaat. Zonder Kids-ID geraak je niet voorbij de identiteitscontroles op Zaventem.
Je moet dus zeker zo’n Kids-ID aanvragen voor je kinderen als je met het vliegtuig op vakantie gaat. Maar eigenlijk is de kaart ook verplicht als je met de auto naar Frankrijk of Spanje gaat. De kans op een identiteitscontrole is dan gewoon iets kleiner.
Ook handig: op zo’n identiteitskaart staan ook altijd de namen van de twee ouders. Stel dus dat je je kind kwijt zou geraken op een overvolle luchthaven, dan kunnen de autoriteiten je zoon of dochter gemakkelijker bij jou terugbrengen.
Je kinderen kunnen hun Kids-ID trouwens ook gebruiken om veilig te surfen op het internet. Zij kunnen met hun kaart inloggen op beveiligde websites. Sommige bibliotheken, sportclubs en zwembaden werken ook met de Kids-ID als toegangsbewijs of abonnement.
De Kids-ID is het resultaat van een samenwerking tussen Child Focus, FOD Binnenlandse Zaken, Fedict en het Rijksregister en bestaat sinds 2009.
Buiten Europa
Als je internationaal wil reizen met je kinderen bijvoorbeeld naar Afrika of Amerika, dan moet je voor hen nog eens een apart reispaspoort laten maken. Dat is hetzelfde reispaspoort dat je ook als volwassene nodig hebt om buiten Europa te reizen.
Aanvraag
Het duurt ongeveer drie à vier weken om een Kids-ID aan te vragen via de normale weg. Je kan dus maar beter nu al identiteitskaarten laten maken voor je kinderen als je in juli op vakantie vertrekt. Je kan zo’n identiteitskaart aanvragen via jouw gemeente- of stadsloket.
In de meeste gemeenten kost de Kids-ID ongeveer drie euro. Alle gemeenten kunnen zelf de prijs bepalen en zelfstandig verhogen of verlagen.
De Kids-ID is zo’n drie jaar geldig. Je moet hem dus tijdig laten verlengen.
De aanvraag gebeurt op initiatief van de ouders maar je kind moet wel altijd aanwezig zijn bij de aanvraag en ook bij de activering van de kaart in het gemeentehuis.
Vergeten?
Vertrek je deze week nog op vakantie met je kinderen en ben je vergeten om zo’n Kids-ID aan te vragen, dan kan je kiezen voor de spoedprocedure. Via deze weg kan je op één dag tijd een Kids-ID laten maken. De kostprijs van zo’n spoedprocedure is wel zo’n 200 euro. Je probeert die dus beter te vermijden.
Meer informatie vind je HIER.