Ga naar hoofdinhoud

Luister Live

Programma's

Select

Podcasts

Doe mee

Ik lees graag uit

  • Antwerpen

mis niets!

radio2 top30

winwin

aha

radio2 stelt voor

test je kennis

De "AA Piepele" houden Tongers dialect in leven

di 7 jan. - 1:30

Elke dinsdag komt een groepje van ongeveer 15 mannen samen om een paar uur lang dialect te spreken. De AA Piepele, wat in het Tongers zoveel betekent als de oude vlinders, halen oude vergeten woorden vanonder het stof om het dialect niet verloren te laten gaan. En dat valt alleen maar aan te moedigen, want uit een studie blijkt dat dialect spreken alleen maar voordelen heeft.
© radio 2

Als de AA Piepele onder mekaar dialect aan het praten zijn, is het moeilijk om hen te verstaan. Hun accenten liggen anders en heel wat woorden zijn duidelijk geleend uit het Frans. Het Tongerse dialect is een sappige taal die je steeds minder hoort. Maar de AA Piepele proberen daar verandering in te brengen. "Sommige woorden dreigen echt verloren te gaan", zegt één van hen, "maar dat komt omdat die woorden zelf ook verouderen. Neem nu "sjoapsjère" (schaapscheren), lang niet meer gehoord maar wie scheert er ook nog schapen?" 

Nieuwe woorden in het dialect?

De woordenschat van de AA Piepele groeit momenteel wel niet meer aan. Nieuwe woorden komen er zelden bij in het Tongers dialect. Die worden in het Algemeen Nederlands uitgesproken met een Tongers sausje er over heen. Maar de AA Piepele doen wel hun best om nieuwe dialectwoorden te vinden. Zo gaan ze niet op Facebook, maar op "Smoelcahier". En winkelen doen ze in de "Plakvinster", de Colruyt. 

Ten dode opgeschreven? 

Het Tongerse dialect met uitsterven bedreigd is? Bij de AA Piepele denken ze van niet: "Al in 1910 stond er een artikel in de krant dat we er dringend wat aan moesten doen om het Tongerse dialect te behouden. Nu zijn we 110 jaar verder en spreken we het nog. Dan zal het nog wel een tijd mee gaan." Ook hebben de AA Piepele de indruk dat de jeugd nieuwsgierig is naar woorden in het Tongerse dialect. "Eerst moeten we allemaal Algemeen Nederlands spreken, en nu het dialect bijna verdwenen is, toont de jeugd weer interesse. Dat is geruststellend", zeggen ze. 

Dialect spreken heeft voordelen

Een studie van verschillende Nederlandse universiteiten toont aan dat het alleen maar voordelen heeft om, naast AN, dialect te spreken. Kinderen die in het dialect worden opgevoed, hebben geen kleinere woordenschat, zoals vroeger vaak werd gedacht. Bovendien kunnen die kinderen beter abstract denken en kunnen ze hun aandacht beter verdelen

Meer zoals dit...

Blijf op de hoogte

Niets missen van radio2? Schrijf je in op de nieuwsbrief en volg ons op facebook en instagram!

Volg ons op
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Jobs

Privacy

Gebruiksvoorwaarden

Heb je een vraag?

Contact

Wedstrijdreglement

Logo UitInVlaanderenLogo Cim Internet