
radio2 spits
Eddy is oorlogsfotograaf in Oekraïne: "Ik zie ontreddering en tragiek, maar ook prachtige initiatieven"
wo 9 mrt. - 3:23

Onder de vele verschrikkelijke beelden vanuit Oekraïne, heb je misschien al foto's gezien van de Nederlandse oorlogsfotograaf Eddy van Wessel. Hij bevindt zich momenteel in Odessa, een havenstad aan de Zwarte Zee. "Het is de 'beste' plek waar ik tot nu toe ben geweest. Het is de laatste havenstad die nog in handen is van de Oekraïense overheid. Ik ben eerder in Charkov geweest, een stad tegen de Russische grens. Charkov was volledig belegerd en lag continu onder vuur. Mensen leven daar diep onder de grond in metrostations om de bommen te ontwijken", zegt Eddy van Wessel bij Radio 2 Spits.
Vanuit Charkov is Eddy, samen met duizenden vluchtelingen, met de trein teruggekeerd naar Kiev. "De trein werd beschoten en reed nadien via een enorme omweg verder naar de stad Lviv. Ik heb zo'n 20 uur al staand met al die mensen doorgebracht. Het is echt heel triest. Het zijn mensen die alles achter gelaten hebben en onderweg zijn naar een onzekere toekomst."
Dit conflict kan je niet vanaf de zijlijn verslaan en ik ben degene die er bij wil zijn
De gruwel vastleggen
"Je doet als fotograaf eigenlijk net hetzelfde als de mensen daar, en dat is op zoek gaan naar veiligheid. Maar ondertussen leg je vast wat je rondom je heen ziet: de ontreddering en de tragiek. Maar ook de heroïek. Je ziet prachtige initiatieven van mensen die misschien eerder tegenover elkaar stonden en nu een grote eenheid vormen. Dus ondanks dat ik ook enorm met mijn veiligheid bezig ben, leg ik het leven rondom mij heen vast. Op die manier reis ik mee met wat die mensen doormaken en kan ik dit aan het grote publiek tonen."
En het tonen van die beelden vindt Eddy enorm belangrijk. "Als het allemaal achter de rug is, moeten we terug kijken naar dit stuk geschiedenis. Het is belangrijk dat we het dan ook visueel kunnen zien. Een maand geleden had niemand zich kunnen bedenken dat er oorlog in Europa zou zijn. Oorlog is een enorm krachtig fenomeen waar mensen door verrast worden. Ik denk dat in oorlogsfoto's een soort van waarschuwing moet zitten die zegt: als je de zaken niet goed regelt en de foute mensen zijn aan de macht, dan zijn dit de consequenties. Zeker als er ook in nucleaire termen wordt gesproken. Dat mogen we later niet vergeten en daar kunnen foto's en verhalen aan bijdragen."
Terug naar Kiev
Eddy heeft eerder al foto's gemaakt tijdens andere oorlogen. "Ik heb het gevoel dat we hier nog in het beginstadium zitten, afgezien van wat er rondom Kiev aan het gebeuren is natuurlijk. Ik denk dat het nog erger zal worden. Maar ik ben van plan om te blijven. Eens ik merk dat Kiev stilaan onbereikbaar wordt, zal ik me nog haasten om naar daar te gaan. Ik denk dat je een conflict als dit niet vanaf de zijlijn kan verslaan. Dit is niet voor iedereen maar ik ben misschien wel degene die daar bij wil zijn, ja. Desnoods is het vanuit een schuilkelder."